Najlepsze dla zdrowia są naturalne kosmetyki wytwarzane z możliwie świeżych surowców Nie zawierają substancji konserwujących ani żadnych sztucznych dodatków. Zazwyczaj powinny być szybko zużyte.
Gdzie znaleźć przepisy domowe kosmetyki?
Polecamy Wam dwa poradniki z serii ABC kosmetyki naturalnej autorstwa Magdaleny Przybylak – Zdanowicz. –
Przygotowując książkę starałam się, aby wszystkie kuracje i zaprezentowane receptury były jak najprostsze, błyskawiczne w odszukaniu i potem w wykonaniu. By można było szybko, np. wracając z ogrodu, wykorzystać w pielęgnacji sezonowe, ekologiczne produkty, którymi obdarzyła nas natura. Celowo zrezygnowałam z bardziej zaawansowanych receptur, których stosowanie bez posiadania odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i wyszukanych składników, może nie przynieść pożądanych rezultatów – pisze autorka we wstępie.
Wszystkie zaproponowane i przedstawione przepisy są proste, szybkie i można je przygotować z łatwo dostępnych składników, bez posiadania specjalistycznej wiedzy. Do wyrobu domowych kosmetyków warto używać surowców kosmetycznych ze sprawdzonych źródeł oraz owoców, warzYw czy ziół uprawianych bez użycia agrochemii.
Kosmetyki naturalne a alergie
Najczęściej przyczyną reakcji alergicznych na kosmetyki są sztuczne aromaty, barwniki i konserwanty, zdarza się jednak, że objawy alergiczne występują także w przypadku kosmetyków naturalnych, mimo że nie zawierają one sztucznych dodatków. Dlaczego? Naturalne substancje także mogą uczulać i mieć efekty uboczne. Objawy alergiczne często zależą od wykorzystanej ilości kosmetyku oraz indywidualnych predyspozycji skóry. Dlatego wrażliwi ludzie mogą przejawiać objawy alergiczne również przy stosowaniu kosmetyków naturalnych. Wtedy najlepiej po prostu zrezygnować z używania danego produktu (bądź produktów zawierających konkretny naturalny składnik). Podrażnienia na skórze wynikłe z zastosowania kosmetyku jednak szybko powinny zniknąć, gdyż wszystkie składniki kosmetyków ekologicznych są degradowalne i nie akumulują się w ciele ludzkim.
Wzmacniająca maseczka czereśniowa z oliwą i cytryną
Działanie: wzmacnia, odżywia, poprawia koloryt, usuwa piegi
Dorodne i dojrzałe owoce czereśni pozbawić pestek, rozgnieść, dodać kilka kropel oliwy z oliwek i soku z cytryny. Nałożyć na twarz, szyję i dekolt na minimum kwadrans. Zmyć letnią wodą.
Zamiast oliwy z oliwek można w maseczce użyć oleju z pestek czereśni, który działa wybielająco na różne przebarwienia skórne, m.in. na piegi.
Więcej receptur znajdziecie w książkach: