Blog

Jak przygotować kompost. 10 złotych porad

Jak przygotować kompost? Warto pamiętać o tych złotych zasadach. Kompost to niejako serce ogrodu ekologicznego. Reguły, które prezentujemy przydatne są w zasadzie w każdym ogrodzie, ale też gospodarstwie. W ekologicznym ogródku jednak ich przestrzeganie jest szczególnie ważne, bo dzięki temu będziemy mieli najlepszy nawóz dla roślin zapewniający im zdrowie. Po drugie nie wprowadzimy również wtedy pośrednio do obiegu materii substancji niepożądanych, naruszających procesy biologiczne w ogrodzie i przez to osłabiających glebę i uprawy.

Wskazówki, które prezentujemy pochodzą z książki 250 ekoporad na dobry kompost, roślinne gnojówki, przywabianie owadów

Książka 250 ekoporad na dobry kompost, roślinne gnojówki, przywabianie owadów

10 porad, dzięki którym przygotujesz dobry kompost

  1. Kompost przygotowuj z możliwe jak najbardziej różnorodnych materiałów organicznych, od resztek warzywnych i owocowych, wypielonych chwastów począwszy, na liściach, odpadkach kuchennych i nawozach zwierzęcych skończywszy.
  2. Materiał grubszy – np. pocięte suche łodygi kwiatów wieloletnich, łodygi słonecznika, także drobne pocięte gałązki, wióry, korę – układaj na dole pryzmy. Dopiero potem kładź drobniejsze materiały. Przy czym trawę układaj tylko dobrze przywiędłą i najlepiej cienką warstwą około 5 cm (unikniesz wtedy zagniwania).
  3. Buduj pryzmy kompostowe na zwykłej ziemi, można ewentualnie wykonać małe zagłębienie w gruncie. Takie położenie ułatwi dostęp organizmów glebowych, w tym dżdżownic. Na twardym podłożu z betonu lub kamienia dostęp organizmów glebowych jest utrudniony, także trudniej wsiąka w ziemię nadmiar wody.
  4. Zadbaj o wentylację kompostu. Unikaj kompostowania w dosyć głębokich dołach oraz w szczelnych pojemnikach. Materiał nie ma wtedy odpowiedniego dostępu powietrza. Kompostowanie przebiega nieprawidłowo, pryzma gnije i śmierdzi. Pryzma powinna być w miejscu zacienionym, osłoniętym od zimnych wiatrów. Korzystnym w pobliżu pryzmy krzewem jest m.in. czarny bez.
  5. Unikać zbyt silnego przesuszenia kompostu. Wszystkie mikroorganizmy, w tym grzyby kompostowe, potrzebują odpowiedniej wilgoci. Nie można jednak też dopuścić do nadmiernego zawilgocenia kompostu, bo wtedy procesy też przebiegają nieprawidłowo.
  6. Pryzmy staraj się, w miarę możliwości, zakładać na „starym Księżycu”, czyli najlepiej w ostatniej kwadrze przed nowiem. Wcześniej można rozpoczynać prace po pełni. W tym też okresie pryzmy przerzucamy. Taki rytm najmniej zaszkodzi mikroorganizmom. Więcej na temat rytmów księżycowych i pracy w ogrodzie zgodnie z rytmem księżyca tutaj: Ekologiczny Poradnik Księżycowy
  7. Poszczególne warstwy kompostu przesypywać ziemią ogrodową, też „popudrować” cienką warstwą starego kompostu, cienką warstwą wapna, mączki bazaltowej. Dodaj różne zioła – zwłaszcza: pokrzywę, mlecz, krwawnik, skrzyp, babkę – to przyspieszy rozkład pryzmy.
  8. Przy tworzeniu kompostu wykorzystuj odpadki kuchenne. Zwłaszcza resztki ryb mięsa, kasz – należy dobrze przykrywać ziemią, materiałem kompostowym, by utrudnić żerowanie zwierzętom i ptakom. Odpadki kuchenne – zwłaszcza fusy, resztki warzyw, obierki z ziemniaków, łuski cebuli – są bardzo cenne, bo stanowią ulubione miejsce żerowania dżdżownic.
  9. Czego nie kompostować? Nigdy nie przeznaczamy na kompost skórek z cytrusów i innych owoców południowych z upraw konwencjonalnych, ponieważ są często nasycone środkami chemicznym, antygrzybowymi, które zakłócą procesy biologiczne w pryzmie. Nie przeznaczamy również na kompost materiału organicznego – np. słomy z gospodarstw, gdzie rośliny były intensywnie chronione chemicznie, nawozu kurzego i obornika, zwłaszcza świńskiego z wielkich konwencjonalnych ferm, nawozu z nowoczesnych pieczarkarni itp. Oczywiście nie kompostujemy również papierów zadrukowanych, gazet itp., bo farby zawierają trujące składniki.
  10. Jak przykryć pryzmę kompostową? Gotową pryzmę dobrze jest przykryć dodatkowo ziemią, a potem liśćmi, papierowymi workami, sianem, łętami, suchymi resztkami roślin, słomą, workami jutowymi itd. To powoduje lepsze ogrzanie materiałów wewnątrz pryzmy, przyspiesza rozkład i zapobiega nadmiernym stratom azotu. Okrycie jest ważne też w bardziej ostre zimy. Zapobiega też nadmiernemu przesuszeniu pryzmy.

Seria Tradycyjny Ogród Ekologiczny

To cykl napisanych przez Zbigniewa Przybylaka poradników, w których zgromadził wiedzę dotyczącą rolnictwa i ogrodnictwa ekologicznego. Seria składa się z następujących książek: