Blog

Konserwa Tyrolska – przepis (w puszce i słoiku)

Konserwa tyrolska to wędlina, którą przygotujesz z mięsa wieprzowego. Możesz samodzielnie zakonserwować ją w słoiku lub w puszce. Prezentujemy przepis, który Krzysztof Leśniewski zamieścił w książce “Wyrób konserw w słoikach i puszkach”.  Przygotowując konserwę tyrolską samodzielnie masz kontrolę nad całym procesem produkcji i… wiesz co jesz.

Przepis na konserwę tyrolską opracowany został tak, abyś mógł do przechowywania użyć puszki lub słoika – wedle Twojego gustu i upodobań. Skorzystaj z tabelki poniżej, aby przeprowadzić tyndalizację lub sterylizację.

Składniki:

  • 600 g mięsa wieprzowego kl. II
  • 150 g mięsa wieprzowego kl. III
  • 200 g mięsa wołowego kl. II
  • 50 g skórek wieprzowych
  • 50 g mączki ziemniaczanej
  • 15 g peklosoli/kg mięsa
  • 10 ml zimnej wody

Przyprawy do mielonki tyrolskiej:

  • 1 g pieprzu mielonego/kg farszu
  • 0,2 g ziela angielskiego mielonego/kg farszu
  • 1 g czosnku suszonego/kg farszu

Sposób przygotowania:

Skórki gotujemy do miękkości w osolonej wodzie i mielimy na sitku 3 mm. Mięso kroimy na kawałki 5 x 4 cm (każdą klasę oddzielnie) i tak peklujemy. Wszystkie klasy mięsa peklujemy na sucho, mieszając peklosól razem z mięsem w temp. 4–5°C. Czas peklowania: 48–72 godziny. Można peklować próżniowo – wtedy czas skraca się maksymalnie do 48 godzin.

Mięso kl. II mielimy na sitku 10 mm. Klasę III (wieprzową i wołową) mielimy na sitku 3 mm i mieszamy z wodą do uzyskania kleistości.

Wszystkie składniki mieszamy do równomiernego rozmieszania składników. Wkładamy do puszek i zamykamy zamykarką lub do słoików i zakręcamy zakrętką.

Konserwa tyrolska – tyndalizacja i sterylizacja (tabelka)

 

Czasy tyndalizacji i sterylizacji dla konserwy tyrolskiej

Czasy tyndalizacji i sterylizacji dla konserwy tyrolskiej

Dowiedz się więcej na temat: tyndalizacja

Uwaga! W szybkowarach, tak zwanych turkach, z racji tego, że nie możemy uzyskać temp. 121oC, a tylko 105–108 stopni Celsjusza, czas sterylizacji powinien być wydłużony o 60%.

Wyrób konserw w słoikach i puszkach

Przepis na konserwę tyrolską pochodzi z książki Wyrób konserw w słoikach i puszkach. Znajdziesz w niej 160 przepisów. Krzysztof Leśniewski zebrał, przetestował i opracował receptury wykorzystywane m.in. w epoce PRL-u, podczas wojen światowych (a nawet w XIX wieku). Poradnik ma 8 rozdziałów:

  1. Konserwy mięsne
  2. Konserwy z mleka
  3. Warzywa – owoce
  4. Konserwy rybne
  5. Konserwy wojskowe
  6. Prezerwy
  7. Pieczywo
  8. Dodatki

 

2 thoughts on “Konserwa Tyrolska – przepis (w puszce i słoiku)

Komentowanie zablokowane