Mielonka z kaczki – przepis na tę potrawę zaczerpnęliśmy z najnowszej książki Krzysztofa Leśniewskiego, pt. “Wyrób konserw w słoikach i puszkach, cz.2. Dziczyzna i 170 nowych przepisów”. Smacznego!
Składniki:
- 500 g mięsa z piersi bez skóry i tłuszczu
- 300 g podudzia, pałki
- 200 g skór z podudzia i uda bez tłuszczu
- 18 g soli lub peklosoli
- 6 g pieprzu
- 2–3 g majeranku
- 5 g czosnku mielonego
- 4 g cebuli gres
- 40 g żelatyny
Sposób przygotowania:
Pierś mielimy na sitku 8 mm.
Z podudzia wyjmujemy kość i mielimy na sitku 4 mm. Wkładamy do miski. Dodajemy przyprawy i wyrabiamy do osiągnięcia kleistości. Napełniamy słoiki lub puszki.
Zamykamy i poddajemy obróbce termicznej (patrz tabelka poniżej).
Więcej o książce na temat wyrobu konserw
Przepis pochodzi z książki “Wyrób konserw w słoikach i puszkach, cz.2. Dziczyzna i 170 nowych przepisów” Krzysztofa Leśniewskiego. Tym razem autor bardzo dużo miejsca poświęcił dziczyźnie, ale nie brakuje także innych kulinarnych tematów. W książce znajdziesz przepisy m.in. na: gęsie pipki, gulasz z żołądków indyczych, mielonkę z kaczki, rosół z perliczki, golonkę pieczoną z dzika, konserwę z dziczyzny w galarecie, jagnięcinę pieczoną, skumbrię w tomacie, sushi, sernik brownie. Za każdym razem możesz wybrać, czy konserwujesz w puszcze czy słoiku (w książce znajdziesz także informacje o zaletach jednej i drugiej metody). W specjalnej tabelce znajdziesz też precyzyjne informacje dotyczące obróbki termicznej.
Sprawdź w naszym sklepie: Wyrób konserw w słoikach i puszkach, cz.2
Dlaczego warto konserwować żywność w domu?
Jeżeli przetwarzamy produkt samodzielnie, możemy kupować żywność sezonowo wtedy, gdy ceny są najkorzystniejsze. Podobnie w przypadku różnego rodzaju promocji, np. na mięsa. Gdy działamy samodzielnie, kontrolujemy jakość składników, a także stosowane dodatki. Poza tym własne konserwy sprawiają, że jesteśmy bezpieczni i niezależni na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń. Większe ilości konserw możemy przechowywać w spiżarni czy piwnicy. Konserwy możemy zabrać na wycieczkę, wakacyjny wyjazd. Często takie przetwory zabierają ze sobą kierowcy. To także podstawowy ekwipunek preppersa – przekonuje Krzysztof Leśniewski w wywiadzie dla Biokuriera. Trudno się z nim nie zgodzić. Polecamy cały tekst: Domowe konserwy. Dlaczego warto?