Niegdyś dodawano przyprawy do gorszego gatunku chlebów półbiałych i razowych, aby poprawić ich smak. W czasach gdy o chleb było trudno, przyprawami poprawiano też smak nadpsutych już bochenków. Stosowanie dodatkowych składników wnosiło odrobinę świeżości i urozmaicenia do jednorodnych, codziennych posiłków. Dziś rola przypraw ogranicza się przede wszystkim do uatrakcyjniania smaku i zapachu bochenków.
Zdecydowanie najpopularniejszymi przyprawami chlebowymi są mak i kminek. Domowi piekarze często sięgają także po czarnuszkę, kozieradkę i sezam. Za przyprawy chlebowe uważa się także części roślinne, dodawane do ciasta w stanie świeżym, jako wyciągi, albo w stanie wysuszonym.
Rodzynki do chleba?
We Włoszech bardzo popularny jest zwyczaj dosypywania do ciasta na chleb kukurydziany lub cebulowy, rodzynek. Zapobiegają one szybkiemu wyschnięciu pieczywa. Z kolei na Węgrzech, piekarze dodają do chleba dwa lub trzy grona winogron – zagotowują je z otrębami i całość wykorzystują do fermentacji ciasta.
Tymianek i rozmaryn w chlebie…
We francuskiej Prowansji bardzo ciekawie wykorzystuje się obfitość tymianu i rozmarynu. Wysuszone rośliny wrzucano do pieców piekarskich, dzięki czemu chleb uzyskiwał bardzo przyjemny zapach.
A może chleb na dębowym liściu?
Z kolei na południu Polski pieczono niegdyś chleby na liściach dębu, aby bochenek nie pobrudził się od popiołu. Ludowe wierzenia głoszą zaś, że na wszystkich, którzy zjedzą taki chleb spłynie siła dębu…
Szukasz zdrowych przepisów?
W książce Ułóż sobie zdrowie znajdziesz 270 zbilansowanych receptur na zdrowe potrawy. Dzięki temu, że każda potrawa zawiera odpowiednią ilość substancji odżywczych możesz bez problemu zbudować jadłospis na 1600, 2000 albo 2400 kcal. Jak z klocków!
Sprawdź Ułóż sobie zdrowie
Domowy wyrób konserw. Bombaż i inne najczęstsze problemy
Domowy wyrób konserw wymaga dokładności i uważnego śledzenia receptur. Jeżeli już popełnimy błąd, warto wyciągnąć wnioski i szukać rozwiązania. Pamiętajcie,
Dania jarskie – najlepsze przepisy
Wybraliśmy 4 przepisy z książki Jana Kazimierza Czarnoty “Kuchnia Jarska” i poprosiliśmy o ich przygotowanie Joannę i Michała Litwińskich, blogerów
Słowniczek staropolskich określeń kulinarnych
Aby ułatwić korzystanie z przepisów kulinarnych opublikowanych w starych książkach kucharskich prezentujemy słowniczek staropolskich określeń kulinarnych. Zaczerpnęliśmy go z książki
Dania jarskie. Czym są? Jaka jest historia słowa „jarski”?
Dania jarskie to nic innego jak dania bezmięsne. Dziś częściej określa się je sformułowaniem roślinne albo wegetariańskie. Określenie jarskie wywodzi