Blog

Dziecko i pies w domu? Mamy na to… bajkę

Dzieci wychowywane wspólnie ze psami i innymi zwierzętami, wykazują otwartość wobec nowych doświadczeń, są ciekawe i chętniej podejmują wyzwania – tak wynika z badań naukowych, ale też codziennych obserwacji.  Cechy te są korzystne dla budowania poczucia własnej wartości u dziecka. Zwierzęta pozytywnie wpływają na wszystkie sfery rozwoju malucha: intelektualną, emocjonalną i społeczną – przekonuje Daria Jaworska, psycholog i autor wyjątkowej bajki “Bezik wielki pies”.

Zwierzę w domu. Co się zmienia?

Opowiadanie (z jego lekturą świetnie poradzą sobie już 7-8 letnie dzieci) prezentuje historię rodziny Krzysia. W ich życiu pojawia się ktoś wyjątkowy – adoptowany ze schroniska pies Bezik. Pies błyskawicznie staje się ulubieńcem rodziny a mały Krzyś odkrywa świat nowych emocji, wrażeń i obowiązków związanych z posiadaniem zwierzaka. Jest w tej książce to, co najważniejsze: relacje, zwłaszcza te, które tworzą się, gdy w domu Krzysia i jego rodziców pojawia się Bezik, sprawiając, że gama emocji, które odtąd wszystkim będzie towarzyszyć, staje się znacznie bogatsza. Książkę o wielkim psie i tym, co dzieje się wraz z jego pojawieniem się w domu Krzysia mogła napisać osoba, która nie tylko zna ludzi i zwierzęta, ale przede wszystkim sama obdarza ich/je całą gamą uczuć, która umie mówić i pisać nie tylko o tym, co łatwe i przyjemne, ale również o tym, co zaskakujące, trudne, nieprzewidywalne, o tym, co sprawia, że poznajemy nie tylko naszych pupili, ale również siebie – mówi prof. Roman Leppert, pedagog, profesor nauk społecznych, nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

  • Ksiażkę kupicie na Allegro (ze smartem) oraz w naszym sklepie. Sprawdź: Bezik wielki pies. Już wkrótce wydamy kolejną część serii.

Jak zwierzę wpływa na rozwój dziecka?

Serdecznie polecamy też wywiad z Darią Jaworską. Na stronach naszego portalu mamywsieci opowiada ona jak zwierzę korzystnie wpływa na rozwój dziecka.

Na zdjęciu poniżej Daria Jaworska ze swoim psem Gomezem.