Blog

Zbilansowane śniadanie skrojone na 400 kcal

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Jak przyrządzić je tak, aby dostarczało niezbędnych składników odżywczych a jednocześnie było pyszne? Prezentujemy kilka inspiracji pochodzących z książki Elżbiety Przygockiej pt. “Ułóż sobie zdrowie”. Ta ponad 300-stronicowa publikacja zawiera mnóstwo informacji związanych ze zdrową dietą, świadomym odżywianiem i budowaniem własnego planu żywieniowego.

Wśród wielu czynników wpływających na nasze zdrowie to właśnie dieta jest jednym z nielicznych, nad jakim możesz mieć całkowitą kontrolę – pisze Elżbieta Przygocka w jednym z pierwszych rozdziałów do “Ułóż sobie zdrowie”. Przecież sami decydujemy, co zjadamy.

Nieprawidłowy sposób odżywiania wywołuje niesety wiele chorób, a tak naprawdę wystarczy tylko zmienić nawyki żywieniowe, aby zyskać lepsze zdrowie i więcej energii. Nie zawsze mamy świadomość, że nadmiar jedzenia może powodować podatność organizmu na choroby. Dlatego warto posiłki kompnować możliwie świadomie i rozsądnie.

Sprawdźcie 3 propozycje śniadaniowe. Każdy przepis opracowany jest tak, aby miał 400 kcal (porcja dla 1 osoby) i był zbilansowany (czyli zawierał 12-20% białka, 20-30% tłuszczu, 50-55% węglowodanów). Wybierając którykolwiek przepis z książki i łącząc z innym przepisem otrzymasz zbilansowany plan żywieniowy.

Bezglutenowe gofry z serkiem i dżemem morelowym – zbilansowane śniadanie nr 1

(przepis zawiera ok. 400 kcal)

 – 1 jajko

– 2 łyżki mąki ryżowej

– 5 łyżek chudego mleka

– 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej

– 1/2 łyżeczki oleju

– 180 g serka naturalnego lub gęstego jogurtu

– 2 łyżki konfitury morelowej z nasionami chia

– 1 łyżeczka miodu

– szczypta soli

Oddziel białko od żółtka i ubij na sztywną pianę. W osobnym naczyniu wymieszaj żółtko, mleko, sól, sodę, mąkę i olej na gładką masę. Dodaj ubitą pianę, delikatnie wymieszaj i kładź po łyżce ciasta na rozgrzaną gofrownicę. Gotowe gofry podaj z serkiem, konfiturą i miodem.

Jogurt z nasionami chia, bananem i mango zbilansowane śniadanie nr 2

(przepis zawiera ok. 400 kcal)

 – 250 ml jogurtu naturalnego

– 1 banan

– 2 łyżki nasion chia

– 1 średnie mango

Jogurt wymieszaj z nasionami chia i odstaw na kilkanaście minut, a najlepiej na kilka godzin do lodówki. Następnie dodaj zmiksowane mango, kawałki banana i od razu podaj.

Hummus z warzywami i pitą zbilansowane śniadanie nr 3

(przepis zawiera ok. 400 kcal)

 – 70 g pieczywa, np. pity pełnoziarnistej

– 2 łyżki hummusu

– 1 średnia marchew

– 1 ogórek gruntowy

– 1 łodyga selera naciowego

Warzywa obierz i pokrój w słupki. Podaj z hummusem i pitą.

Przeczytaj także: Układamy własny plan żywieniowy z książką „Ułóż sobie zdrowie”

W ksiażce Ułóż sobie zdrowie znajdziecie również przepisy na obiady i zupy. Wszystkie skalkulowane na 400 kcal i opracowane dla jednej osoby. Oczywiście bardzo łatwo przerobić je na receptury dla większej ilości osób jeżeli jest taka potrzeba.

[Kup Ułóż sobie zdrowie w naszym sklepie]